Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığımız "Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı" uygulaması Play Store üzerinde yayınlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığımız

INFOLINE Bilgi Teknolojileri Tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına geliştirilen mobil uygulama ile vatandaşlar, yaşadıkları bölgenin ve soludukları havanın kalite değerlerini artık akıllı cep telefonlarından anlık öğrenebilecek

Vatandaşın yaşadıkları bölgenin hava kalitesi değerlerine anlık ulaşmasını sağlamak artık çok kolay.

"Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı" nda yer alan 300 adet hava kalitesi ölçüm istasyonundan geliştirlen yazılım ile anlık olarak ölçüm verileri elde edilmekte ve sonuçlarını www.havaizleme.gov.tr web adresinden kamuoyu bilgisine sunulmakta, böylece vatandaşların havanın kalitesine daha kolay erişebilmesi amacıyla mobil uygulama geliştirdik.

Buna göre vatandaşlar, artık yaşadıkları bölgenin ve soludukları havanın kalite değerlerini akıllı telefonlarına indirecekleri uygulama ile anında görebilecek.

ANDROİD, iOS Uygulamalar Marketlerde yayında

VERİ, KONUMA EN YAKIN İSTASYONDAN GELECEK

Uygulama ile Türkiye genelinde hava kalitesi verilerinin akıllı telefonlarda anlık görüntülenebileceğine işaret eden Müsteşar Öztürk, "Mobil uygulama ile konumunuza en yakın ölçüm istasyonunun ölçüm değerlerinin öğrenilmesi, güncel hava kalitesine göre aktivite önerilerinin görüntülenmesi ve ölçüm istasyonu ile ilgili hem fotoğraf hem de konum bazlı bildirim gönderilebilmesi sağlandı" dedi.

Vatandaşların bulunduğu bölgenin hava kalitesi değeri ile ilgili merak ettiği soruları da uygulama üzerinden bakanlığa anında iletebileceklerini vurgulayan Öztürk, "Vatandaşımız temiz hava soluma ve soluduğu havanın kalitesini bilme hakkına sahip." diye konuştu.

Öztürk, hava kalitesi değerlerinin Avrupa Birliği normlarına göre değerlendirildiğini belirterek hava kalitesi izleme istasyon sayısının 2018 yılı sonuna kadar 330’a ulaşacağı bilgisini verdi.

 

Haber Kaynakları

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/soludugumuz-havanin-kalitesi-artik-cepte-/1198486

http://www.posta.com.tr/soludugumuz-havanin-kalitesi-artik-cepten-ogrenilecek-2022736

https://www.dunya.com/surdurulebilir-dunya/soludugumuz-havanin-kalitesi-artik-cepte-haberi-421797

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Twitter Facebook LinkedIn